Négy hónapja indult a Magyar Televízióban a rendszerváltás hétköznapjait felidéző műsor, a Memento '89. Az esténként öt percbe sűrített történelem a húsz évvel ezelőtti eseményeket idézi fel napról napra a kortársaknak, és azoknak, akik okulni kívánnak a közelmúltból. Augusztus 4-én már a 100. adást láthatják a tévénézők.
A Magyar Televízió március 15-én indította el a rendszerváltás korszakával foglalkozó műsorát, a Memento '89-et. A naponta öt percben, a hét öt napján jelentkező összeállítás az MTV gazdag archívumából válogat, napról napra végigkövetve a húsz évvel korábban történteket. Az 1989-es történelmi fordulatot ugyanis nemcsak az emlékezet, hanem filmszalag is megőrizte. A Magyar Televízió Híradójának felvételeiből percnyi pontossággal feleleveníthetők a rendszerváltás eseményei.
A Közéleti Főszerkesztőség műsorának vezérfonala az 1989-es év, és napra pontosan idézi fel a 20 évvel ezelőtt történteket. A rendszerváltás pontos krónikája bontakozik ki Híradó-részletekből, de a rövid bejátszások ennél is többet mondanak el a korabeli Magyarországról, a politikai csatározásokon túl például a társadalmi összefogásról is.
A világpolitikai hírcsokor a történelemformáló nemzetközi eseményekre fókuszál. Az immár klasszikussá váló filmkockákon felvillannak a gorbacsovi peresztrojka mindennapjai: Szolzsenyicin rehabilitálása, Szaharov beszédei, Walesa és a Szolidaritás elsöprő sikere, a Vencel téri tüntetések Prágában, a Tienanman téri kínai diákvérontás, és az NDK menekültek áradata hazánkban. A Memento '89 hírei között a határon túli magyarsággal kapcsolatos információk is kiemelt helyet kapnak.
Az augusztus 4-ei, 100. adásból - amelyet 23:45-kor vetít az m1 - a nézők arra emlékezhetnek, hogy két évtizede Románia e napon hívta vissza magyarországi nagykövetét, s folyamatosan húzzák a szögesdrótokat a két ország határán. Ide tartozó hír, hogy a román határőrök fegyvert is használnak a zöld határon menekülők ellen.
Egy jellemző életkép is bekerült a műsorba: miközben a Balaton partján a hazai fürdőzők kis helyen zsúfolódnak össze, addig a Szovjet Néphadsereg és az MSZMP számára fenntartott partszakaszok üresek. A 100. adás két kulturális hírrel, egy erdélyi fotókiállítás és Kunkovács László fotótárlatának bemutatásával zárul.